Zespół pałacowo-parkowy w Godętowie

fot. Paweł Marynowski (plik na licencji Creative Commons)
fot. Paweł Marynowski (plik na licencji Creative Commons)
fot. Paweł Marynowski (plik na licencji Creative Commons)
fot. Paweł Marynowski (plik na licencji Creative Commons)

"Godętowo Hotel Sp. z o.o."
Godętowo 1, 84-218 Łęczyce
tel.: +48 609 857 726
www.palacgodetowo.pl, events@palacgodetowo.pl

Historia majątku Godętowo sięga XIII stulecia, choć swój obecny kształt miejscowy pałac zyskał dopiero na początku XIX wieku. Rezydencja przez stulecia, aż do drugiej wojny światowej, była siedzibą wielu znamienitych pomorskich rodów.

W roku 1820 właścicielami majątku zostali von Somnitzowie, którzy sukcesywnie przez kolejne lata rozbudowywali pałac. W tym czasie dobudowane zostało m.in. zachodnie i wschodnie skrzydło. Od frontu dostawiono przeszklony ganek z tarasem, zaś od ogrodu taras ze schodami prowadzącymi do przypałacowego parku. Zmianie uległa również elewacja obiektu oraz oba, nieco później, skrzydła, które przyozdobione zostały rzędem pilastrów z głowicami doryckimi. Na elewacji południowej skrzydła zachodniego umieszczono dodatkowo płytę z herbem rodziny von Somnitzów. Przed budynkiem z kolei powstał reprezentacyjny dziedziniec wraz z podjazdem oraz gazonem o owalnym kształcie.

W czasie drugiej wojny światowej obiekt przejął Wehrmacht. Godętowo stało się tym samym kwaterą sztabu wojskowego – Abwehry. Po roku 1945 pałac przekazano w zarząd administracyjny Gminy Łęczyce z przeznaczeniem na gospodarstwo rolne. Część ziem uległa wówczas parcelacji, zaś reszta wraz z zespołem pałacowo-parkowym i gospodarczym została przejęta przez Państwowe Gospodarstwo Rolne w Godętowie.

W kolejnych latach obiekt został zaadoptowany na biura i mieszkania, jednak ze względu na brak należytej opieki z roku na rok, na przestrzeni kilku następnych dziesięcioleci, stopniowo popadał w coraz większą ruinę.

Od 2009 roku, dzięki nowym (już prywatnym) właścicielom kunsztowna renowacja pałacu pozwoliła odwzorować utracone piękno i reprezentacyjne wnętrza, które obecnie mogą podziwiać wszyscy odwiedzający. Dziś pałacowy hotel oferuje gościom zarówno pokoje o wysokim standardzie i stylowe sale konferencyjne, jak i smaczną kuchnię pałacowej restauracji oraz zadbany okazały park ze stawem i starym drzewostanem. Z zabudowań gospodarczych zachowała się natomiast zabytkowa dawna obora z wyrytymi na kamieniu węgielnym inicjałami "V. S. 1868 r."