Lębork

Lębork
fot. Janusz Częstkowski
fot. Janusz Częstkowski
fot. Krzysztof Mgłosiek
Lębork
Lębork
Lębork
Lębork
Lębork
Lębork
Lębork
fot. Henryk Sęk
Lębork
Lębork
Lębork
fot. Henryk Sęk
Lębork
Lębork
Lębork
fot. Janusz Częstkowski
fot. Janusz Częstkowski
fot. Krzysztof Mgłosiek
Lębork
Lębork
Lębork
Lębork
Lębork
Lębork
Lębork
fot. Henryk Sęk
Lębork
Lębork
Lębork
fot. Henryk Sęk
Lębork
Lębork

Urząd Miejski w Lęborku
ul. Armii Krajowej 14, 84-300 Lębork
tel.:
+48 59 862 42 80, fax +48 59 862 24 27
www.lebork.pl, info@um.lebork.pl

Godziny otwarcia:
pon. - pt.: 07:00 - 15:00
sob. - ndz.: zamknięte

Lębork, dumnie wpisany w kaszubskie morenowe wzgórza, pradolinę dolnego biegu rzeki Łeby czy południowych krańców Wysoczyzny Żarnowieckiej, należy do najstarszych ośrodków administracyjnych w regionie. Zaczątek dała mu – zdaniem niektórych historyków – słowiańska osada Lewino. W 1341 roku, jako jedna z głównych warowni na zachodnich rubieżach państwa krzyżackiego, Lębork uzyskał z rąk Wielkiego Mistrza Dytryka von Altenburga chełmińskie prawa miejskie. W wyniku wojny trzynastoletniej (1454-66) ziemia lęborska stała się ponownie częścią Polski, lecz nadano ją w lenno książętom zachodniopomorskim, a w roku 1657 w lenno wieczyste Brandenburgii. Po ponad stuletniej przynależności do Polski, po I rozbiorze w 1772 roku, miasto stało się częścią państwa pruskiego. Ponowny powrót w granice Rzeczpospolitej przypadł na dzień 10 marca 1945 roku. 

Mimo burzliwej, niespełna 700-letniej historii, naznaczonej niszczeniem miasta przez wrogie wojska, do dziś w Lęborku przetrwały obiekty, których bogata, zróżnicowana architektura niezmiennie zachwyca i przyciąga. 

Najstarsze z zachowanych to – stanowiące wyróżnik i dumę grodu nad Łebą – budowle gotyckie pochodzące z XIV/XV w.: Sanktuarium św. Jakuba ze sprowadzonymi z Watykanu relikwiami I stopnia Patrona, dawny zamek krzyżacki oraz zrewitalizowane w latach 2009 - 2010 fragmenty obwarowań miejskich.

Inne ocalałe, wyjątkowej urody obiekty, ilustrują rozkwit architektoniczny w Lęborku z przełomu wieków XIX i XX. We wspomnianym okresie wzniesiono budowle neogotyckie (ratusz miejski, kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, budynek poczty), neoklasycystyczną willę rodziny Casperów, stanowiący rzadki przypadek realizacji stylu ekspresjonistycznego w architekturze monumentalny gmach dawnej szkoły żeńskiej, budynek browaru rodziny Magdalińskich jako przykład historyzującej tendencji budownictwa przemysłowego czy zespół eklektycznych, wyróżniających się niezwykle bogatą ornamentyką, kamienic mieszczańskich.

Przedmioty niezwykłe i wyjątkowe są z kolei dumą archeologicznych, etnograficznych i numizmatycznych zbiorów Muzeum w Lęborku:

  • jedna z niewielu znanych, zachowana w nienaruszonym stanie, odznaczająca się niespotykaną maestrią wykonania, szklana ryba oraz cenny szklany puchar zdobiony wizerunkiem niebieskich i białych ptaków (łabędzi), odkryte na stanowisku archeologicznym w pobliskim Czarnówku w grobie młodej kobiety, datowanym na przeł. II/III w. n.e.,
  • skarabeusz – jeden z kilku tego typu wisiorków odkrytych na terenie Polski, pochodzący prawdopodobnie z czasów Imperium Rzymskiego,
  • niepowtarzalna kolekcja popielnic twarzowych kultury pomorskiej z początków epoki żelaza (ok. 750 lat p.n.e. - VI w. n.e.) z rozbudowaną ornamentyką roślinną i astralną,
  • tzw. skarb z Lęborka – unikatowa kolekcja srebrnych szelągów z XV w.

Nie każdy wie, że to właśnie w Lęborku w 1860 roku na świat przyszedł uczony i wynalazca – Paul Nipkow. Jego "teleskop elektryczny" (tzw. Tarcza Nipkowa), umożliwiająca przesyłanie obrazu na znaczne odległości, przyczyniła się do powstania pierwszych odbiorników telewizyjnych. By kultywować pamięć o tym wybitnym lęborczaninie, utworzono miejską ścieżkę turystyczną prowadzącą do lokalizacji związanych z życiem uczonego, a w budynku wzniesionym w miejscu i na wzór jego rodzinnej kamienicy (obecnej siedzibie muzeum) – Gabinet Paula Nipkowa.

Ponad najwyższe korony drzew, na szczycie góry zwanej Parkową lub Szubieniczną, wznosi się tajemnicza, strzelista budowla. To powstała w 1912 roku wraz z systemem wodociągowym Lęborka Wieża Ciśnień, dawniej zwana Wieżą Bismarcka. Jej wnętrze wypełniają w głównej mierze cenne artefakty związane z historią regionu – od epoki kamienia po wczesne średniowiecze. Magnesem przyciągającym turystów jest znajdujący się na szczycie najwyższy punkt widokowy miasta, sięgający 133 metrów n.p.m. Ciekawostkę stanowi zaś fakt, iż obiekt jest jedną z 18 zachowanych na terenie Polski dawnych wież Bismarcka, a jedyną w granicach obecnego województwa pomorskiego.

Atrakcje najważniejszego wydarzenia w mieście – Lęborskich Dni Jakubowych – wypełniają rokrocznie letni wypoczynek. Wtedy właśnie, w trakcie kilku lipcowych dni, Lębork zyskuje miano rekreacyjno-kulturalno-sportowej stolicy regionu. Setki kolorowych kramów i stoisk, występy gwiazd estrady, Międzynarodowy Zlot Jakubów, uliczne teatrzyki i plenery malarskie, Bieg Uliczny św. Jakuba czy uroczysta suma odpustowa w sanktuarium gromadzą tysiące mieszkańców i turystów. Lębork świętuje, Lębork żyje, Lębork nie śpi do późnej nocy.