Zebraliśmy tonę nieczystości znad Łeby i Okalicy

Utworzono: 25-04-2024

Leciwy i poniszczony sprzęt radiowo-telewizyjny, sfatygowane dziecięce zabawki, połamane elementy AGD, opony wszelkiej maści gabarytów, niezliczoną ilość plastikowych, aluminiowych i szklanych butelek i puszek – to wszystko wydobyto z rzeki Łeby oraz Okalicy w trakcie akcji "Błękit rzeki dobrem Krainy". Efektem prac porządkowych było zebranie łącznie ponad 1 t nieczystości (podczas dotychczasowych szesnastu edycji – sumując – już około 21,5 t).

Przedsięwzięcie, przeprowadzone w ramach ogólnopolskiego projektu "Operacja Czysta Rzeka", zorganizowała LOT "Ziemia Lęborska - Łeba", Starostwo Powiatowe w Lęborku oraz Zarząd Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych we współpracy z Urzędem Miejskim w Lęborku, urzędami gminnymi w Nowej Wsi Lęborskiej i Wicku, ośrodkami kultury z Główczyc i Nowej Wsi Lęborskiej, Zakładem Zagospodarowania Odpadów w Czarnówku, Sołectwem Krępa Kaszubska, Kołem Gospodyń Wiejskich z Krępy Kaszubskiej, Kołem Przewodników PTTK w Lęborku, Kołem Turystyki Kwalifikowanej PTTK "Kahel Klub II" w Lęborku oraz firmą FAMILYday Spływy Kajakowe Marzena Reclaf.

W ramach tzw. czynu społecznego brzegi Łeby na odcinku około 50 km (od przystani kajakowej w Lęborku do ujścia do jeziora Łebsko w pobliżu miejscowości Gać), a także Okalicy (w granicach Lęborka) porządkowało blisko 200 osób – w większości strażaków z jednostek ochotniczych straży pożarnych z Lęborka i Łeby oraz terenu gminy Nowa Wieś Lęborska i Wicko, członków lęborskich kół zrzeszonych w PTTK, przedstawicieli PZW Koła "Marzenie" ze Zdrzewna, jak również podmiotów z gminy Główczyce i osób indywidualnych – niezrzeszonych. W pracach porządkowych wzięli udział ponadto przedstawiciele Urzędu Miasta Lęborka: nowo wybrany burmistrz, pan Jarosław Litwin, a także radny Rady Miejskiej, pan Radosław Zimnowoda.

Zebrane nieczystości firma REMONDIS Sp. z o.o. Oddział Lębork przewiozła na teren Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Czarnówku.

Finał tegorocznej edycji odbył się na terenie rekreacyjnym Stanicy Turystycznej w Krępie Kaszubskiej (dla podmiotów pracujących w głównej mierze na odcinku rzeki między Lęborkiem a jej ujściem do jeziora Łebsko) oraz na tzw. Starym Basenie (dla osób porządkujących brzegi Łeby i Okalicy w granicach Lęborka), gdzie w symbolicznym podziękowaniu za trud i zaangażowanie uczestnicy przedsięwzięcia otrzymali pamiątkowe dyplomy z gratulacjami "za współzawodnictwo pracy i czterokrotne przekroczenie wyznaczonej normy" oraz spożyli posiłek regeneracyjny, uzupełniając utracone kalorie.

Podziękowania należą się Zarządowi Powiatu Lęborskiego za udzielenie dotacji celowej na realizację działań z zakresu ochrony środowiska, bez której przeprowadzenie akcji nie byłoby możliwe.

Grafika 1: Zebraliśmy tonę nieczystości znad Łeby i Okalicy
Grafika 2: Zebraliśmy tonę nieczystości znad Łeby i Okalicy
Grafika 3: Zebraliśmy tonę nieczystości znad Łeby i Okalicy
Grafika 4: Zebraliśmy tonę nieczystości znad Łeby i Okalicy
Grafika 5: Zebraliśmy tonę nieczystości znad Łeby i Okalicy
Grafika 6: Zebraliśmy tonę nieczystości znad Łeby i Okalicy
Grafika 7: Zebraliśmy tonę nieczystości znad Łeby i Okalicy
Grafika 8: Zebraliśmy tonę nieczystości znad Łeby i Okalicy
Grafika 9: Zebraliśmy tonę nieczystości znad Łeby i Okalicy
Grafika 10: Zebraliśmy tonę nieczystości znad Łeby i Okalicy
Grafika 11: Zebraliśmy tonę nieczystości znad Łeby i Okalicy
Grafika 12: Zebraliśmy tonę nieczystości znad Łeby i Okalicy
Grafika 13: Zebraliśmy tonę nieczystości znad Łeby i Okalicy
Grafika 14: Zebraliśmy tonę nieczystości znad Łeby i Okalicy
Grafika 15: Zebraliśmy tonę nieczystości znad Łeby i Okalicy
Grafika 16: Zebraliśmy tonę nieczystości znad Łeby i Okalicy
Grafika 17: Zebraliśmy tonę nieczystości znad Łeby i Okalicy
Grafika 18: Zebraliśmy tonę nieczystości znad Łeby i Okalicy
Grafika 19: Zebraliśmy tonę nieczystości znad Łeby i Okalicy
Grafika 20: Zebraliśmy tonę nieczystości znad Łeby i Okalicy
Grafika 21: Zebraliśmy tonę nieczystości znad Łeby i Okalicy
Grafika 22: Zebraliśmy tonę nieczystości znad Łeby i Okalicy

Polecamy

Powiat Lęborski
Lębork
Hufiec

Polecamy

Kalendarz