Czyściej nad rzeką Łebą i Okalicą

Utworzono: 29-04-2025

Leciwy i poniszczony sprzęt radiowo-telewizyjny, sfatygowane dziecięce zabawki, niekompletne zestawy sprzętu AGD, opony wszelkiej maści gabarytów, niezliczoną ilość plastikowych, aluminiowych i szklanych butelek i puszek – to wszystko wydobyto z rzeki Łeby oraz Okalicy w trakcie akcji "Błękit rzeki dobrem Krainy". Efektem prac porządkowych było zebranie łącznie ponad 1 t nieczystości (podczas dotychczasowych siedemnastu edycji – sumując – już około 22,5 t).

Przedsięwzięcie, przeprowadzone w ramach ogólnopolskiego projektu "Operacja Czysta Rzeka", zorganizowała LOT "Ziemia Lęborska - Łeba", Starostwo Powiatowe w Lęborku oraz Powiatowy Zarząd Związku Ochotniczych Straży Pożarnych we współpracy z Urzędem Miejskim w Lęborku, urzędami gminnymi w Łęczycach, Nowej Wsi Lęborskiej i Wicku, ośrodkami kultury z Główczyc, Łęczyc i Nowej Wsi Lęborskiej, Zakładem Zagospodarowania Odpadów w Czarnówku, Sołectwem Krępa Kaszubska, Kołem Gospodyń Wiejskich z Krępy Kaszubskiej, Kołem Przewodników PTTK w Lęborku, Kołem Turystyki Kwalifikowanej PTTK "Kahel Klub II" w Lęborku oraz firmą FAMILYday Spływy Kajakowe Marzena Reclaf.

W ramach tzw. czynu społecznego brzegi Łeby na odcinku około 70 km (od południowo-wschodnich granic gminy Łęczyce do ujścia do jeziora Łebsko w pobliżu miejscowości Gać), a także Okalicy (na obszarze Lęborka) porządkowało przeszło 200 osób – w większości strażaków z jednostek ochotniczych straży pożarnych (z Lęborka, Łeby oraz terenu gminy Łęczyce, Nowa Wieś Lęborska i Wicko), członków lęborskich kół zrzeszonych w PTTK, przedstawicieli PZW Koła "Marzenie" ze Zdrzewna oraz Lęborskiego Klubu Wodnego, jak również podmiotów z gminy Główczyce i osób indywidualnych – niezrzeszonych. W pracach porządkowych wzięli udział m.in. przedstawiciele Urzędu Miasta Lęborka: burmistrz, pan Jarosław Litwin oraz radni Rady Miejskiej, pan Łukasz Hrycyk i pan Radosław Zimnowoda, a także radna Powiatu Lęborskiego, pani Karina Brozdowska.

Zebrane nieczystości firma REMONDIS Sp. z o.o. Oddział Lębork przewiozła na teren Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Czarnówku.

Finał tegorocznej edycji odbył się na terenie rekreacyjnym Stanicy Turystycznej w Krępie Kaszubskiej (dla podmiotów pracujących na odcinku rzeki między Lęborkiem a jej ujściem do jeziora Łebsko), na tzw. Starym Basenie w Lęborku (dla osób porządkujących brzegi Łeby i Okalicy w granicach Lęborka) oraz na przystani kajakowej w Łęczycach (dla wolontariuszy z terenu rzeczonej gminy), gdzie w symbolicznym podziękowaniu za trud i zaangażowanie uczestnicy przedsięwzięcia otrzymali pamiątkowe dyplomy z gratulacjami "za współzawodnictwo pracy i wykonanie 499% wyznaczonej normy" oraz spożyli posiłek regeneracyjny, uzupełniając utracone kalorie.

Podziękowania należą się wszystkim osobom biorącym udział w pracach porządkowych, jak i Zarządowi Powiatu Lęborskiego za udzielenie dotacji celowej na realizację działań z zakresu ochrony środowiska, bez której przeprowadzenie akcji nie byłoby możliwe.

Grafika 1: Czyściej nad rzeką Łebą i Okalicą
Grafika 2: Czyściej nad rzeką Łebą i Okalicą
Grafika 3: Czyściej nad rzeką Łebą i Okalicą
Grafika 4: Czyściej nad rzeką Łebą i Okalicą
Grafika 5: Czyściej nad rzeką Łebą i Okalicą
Grafika 6: Czyściej nad rzeką Łebą i Okalicą
Grafika 7: Czyściej nad rzeką Łebą i Okalicą
Grafika 8: Czyściej nad rzeką Łebą i Okalicą
Grafika 9: Czyściej nad rzeką Łebą i Okalicą
Grafika 10: Czyściej nad rzeką Łebą i Okalicą
Grafika 11: Czyściej nad rzeką Łebą i Okalicą
Grafika 12: Czyściej nad rzeką Łebą i Okalicą
Grafika 13: Czyściej nad rzeką Łebą i Okalicą
Grafika 14: Czyściej nad rzeką Łebą i Okalicą
Grafika 15: Czyściej nad rzeką Łebą i Okalicą
Grafika 16: Czyściej nad rzeką Łebą i Okalicą
Grafika 17: Czyściej nad rzeką Łebą i Okalicą
Grafika 18: Czyściej nad rzeką Łebą i Okalicą
Grafika 19: Czyściej nad rzeką Łebą i Okalicą

Polecamy

Powiat Lęborski
Lębork
Hufiec

Polecamy

Kalendarz