• Lębork

    Lębork

  • Łeba

    Łeba

Polecamy

"Łączy nas rzeka Łeba" – oferta LOT-u dla samorządów

W dniu 21 kwietnia br. w budynku Wieży Ciśnień w Parku im. Bolesława Chrobrego w Lęborku odbyło się spotkanie w ramach realizacji projektu „Łączy nas rzeka Łeba”. W wydarzeniu, zorganizowanym przez LOT „Ziemia Lęborska - Łeba” we współpracy z Muzeum w Lęborku, udział wzięli przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, organizacji turystycznych oraz stowarzyszeń.

Głównym punktem przedsięwzięcia była prezentacja – dokonana przez Prezesa Zarządu LOT-u, pana Konrada Chmiela – szerokiej oferty działań na rzecz poszczególnych lokalnych samorządów. Dyskutant skupił się przede wszystkim na przedstawieniu projektu nowoczesnej, interaktywnej mapy (dostępnej w założeniu na stronie internetowej LOT-u) uwzględniającej bazę szlaków i atrakcji turystycznych regionu. Jak podkreślił, produkt będzie skorelowany z wymogami urządzeń mobilnych, zawierając dodatkowo opcję tzw. filtrowania (pokazywania na mapie np. tylko konkretnych typów atrakcji czy rodzajów szlaków). Mapa całego obszaru zainteresowania, jak również mniejsze, kieszonkowe, dotyczące tylko poszczególnych gmin, ma zostać wydana ponadto, w zamierzeniach jej pomysłodawców, również w formie tradycyjnej, papierowej.

Dodatkowym akcentem wydarzenia była możliwość zapoznania się zaproszonych gości z bogatą ofertą zbiorów archeologicznych zgromadzoną w budynku wieży, w tym m.in., co warto zaznaczyć, z najwartościowszymi artefaktami: jedynym znanym aktualnie na świecie tego typu zachowanym w tak dobrym stanie, odznaczającym się niespotykaną maestrią wykonania szklanym naczyniem w kształcie ryby oraz cennym szklanym pucharem zdobionym wizerunkiem niebieskich i białych ptaków (łabędzi), odkrytymi na stanowisku archeologicznym w pobliskim Czarnówku w grobie młodej kobiety, datowanym na przeł. II/III w. n.e.

Finałową atrakcją spotkania była sposobność przedpremierowego obejrzenia wystawy autorstwa młodego gruzińskiego artysty grafika, Mekiego Giorgadze. Twórca zaprezentował zwiedzającym 12 projektów (tzw. impresji) związanych z najatrakcyjniejszymi architektonicznie miejscami w Lęborku. 

Lębork
Cewice
Łeba
Wicko
Nowa Wieś Lęborska
Lębork powiat
Potęgowo