• Lębork

    Lębork

  • Łeba

    Łeba

Polecamy

Wyciągali "skarby" z rzeki Łeby

Stare, bezużyteczne odkurzacze i lodówki, krzesła i leżanki, poniszczone znaki ostrzegawcze, opony wszelkiej maści gabarytów, niezliczoną ilość plastikowych i szklanych butelek – to wszystko wydobyto z rzeki Łeby w trakcie akcji "Błękit rzeki dobrem Krainy". Efektem prac porządkowych, prowadzonych – z uwagi na kryzys epidemiczny w kraju związany z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 – w małych grupach w różnych terminach na przestrzeni kwietnia br., było zebranie łącznie ilości przekraczającej znacznie 500 kg nieczystości (podczas dotychczasowych trzynastu edycji – sumując – już około 18,5 t). Przedsięwzięcie zorganizowała LOT "Ziemia Lęborska - Łeba", Starostwo Powiatowe w Lęborku oraz Zarząd Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych we współpracy z Urzędem Miejskim w Lęborku, urzędami gminnymi w Nowej Wsi Lęborskiej i Wicku, ośrodkami kultury z Główczyc i Nowej Wsi Lęborskiej, Słowińskim Parkiem Narodowym oraz firmą FAMILYday Marzena Reclaf. 
 
Na odcinku około 50 km (od przystani kajakowej w Lęborku do ujścia rzeki do jeziora Łebsko w pobliżu miejscowości Gać) – w ramach tzw. czynu społecznego – brzegi Łeby porządkowało ponad 150 osób – w większości strażaków z jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy Nowa Wieś Lęborska oraz Wicko, wędkarzy z PZW Koło "Marzenie" ze Zdrzewna, członków Koła Przewodników PTTK w Lęborku oraz Koła Turystyki Kwalifikowanej "Kahel Klub II", jak również podmiotów z gminy Główczyce. Ponadto w ramach akcji wędkarze z PZW Koło "Lębork-KPP" czyścili brzegi Jeziora Lubowidzkiego. 
 
Zebrane nieczystości firma REMONDIS Sp. z o.o. Oddział Lębork przewiozła na teren Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Czarnówku. Pojazd do transportu nieczystości użyczyły również Gminne Usługi Komunalne z Wicka. 
 
Finał tegorocznej edycji, ze względu na obostrzenia związane z panującą pandemią, miał skromniejszy niż zazwyczaj charakter – w symbolicznym podziękowaniu za wykonaną pracę uczestnicy czyszczenia rzeki spożyli posiłek regeneracyjny w postaci zestawów obiadowych.
 
Podziękowania należą się Zarządowi Powiatu Lęborskiego za udzielenie dotacji, bez której przeprowadzenie akcji nie byłoby możliwe.

 

Lębork
Cewice
Łeba
Wicko
Nowa Wieś Lęborska
Lębork powiat
Potęgowo