• Lębork

    Lębork

  • Łeba

    Łeba

Polecamy

Rajdy piesze i rowerowe w ramach ETZT

Łącznie około 140 osób wzięło udział w cyklu rekreacyjnych rajdów pieszych i rowerowych organizowanych w ramach lęborskich obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu pod nazwą "Korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie". Imprezę przeprowadziła LOT "Ziemia Lęborska - Łeba" we współpracy z Urzędem Miejskim w Lęborku, Starostwem Powiatowym, Centrum Sportu i Rekreacji, Komendą Powiatową Policji, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Nowej Wsi Lęborskiej, Sołectwem Chocielewko oraz Kołem Przewodników PTTK w Lęborku.
 
Uczestników - w głównej mierze uczniów miejscowych szkół, podzielonych z uwagi na stan zagrożenia epidemicznego w kraju na mniejsze grupy, prowadzili lęborscy przewodnicy turystyczni. Trasy rajdów były zróżnicowane, przebiegając zarówno po terenie Lęborka (m.in. czerwonym szlakiem PTTK po zabytkowym śródmieściu czy ścieżkami prowadzącymi po atrakcjach Parku im. B. Chrobrego), jak i po obszarze Gminy Nowa Wieś Lęborska (pętlą Lębork - Chocielewko - Lębork).
 
Młodsi z uczestników mieli możliwość ponadto wysłuchać krótkiej prelekcji udzielonej przez pana Arkadiusza Lodę, starszego aspiranta z Komendy Powiatowej Policji, poświęconej zaznajomieniu z zasadami bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w tym używania po zmierzchu elementów odblaskowych, a także obejrzeć w lęborskim muzeum film dotyczący lokacji miasta oraz rekonstrukcji jego średniowiecznych obwarowań.
 
Finał ostatniego z rajdów wyznaczono w miejscu przeznaczonym do wypoczynku i rekreacji, na terenie stanicy kajakowej na rzece Łebie w Chocielewku Dolnym, gdzie organizatorzy przygotowali posiłek regeneracyjny w postaci pieczonej kiełbaski. 
 
Specjalne podziękowania należą się lęborskim placówkom oświatowym chętnie biorącym udział w tego typu przedsięwzięciach (Społecznej Językowej Szkole Podstawowej, SP nr 1, SP nr 4, SP nr 8, Zespołowi Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu), dla których turystyka jest jedną z istotnych dziedzin kształtujących postawę i osobowość młodych ludzi.
Lębork
Cewice
Łeba
Wicko
Nowa Wieś Lęborska
Lębork powiat
Potęgowo