• Lębork

    Lębork

  • Łeba

    Łeba

Porządkowaliśmy brzegi rzeki Łeby

Elementy podwozia i karoserii samochodowej, opony zróżnicowanych gabarytów, niezliczoną ilość plastikowych i szklanych butelek – to wszystko wydobyto z rzeki Łeby w trakcie akcji "Błękit rzeki dobrem Krainy". Efektem prac porządkowych, prowadzonych – z uwagi na kryzys epidemiczny w kraju związany z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 – w małych grupach w różnych terminach w okresie od czerwca do października br., było zebranie łącznie około 500 kg nieczystości (podczas dotychczasowych dwunastu edycji – sumując – już około 18 t). Przedsięwzięcie zorganizowała LOT "Ziemia Lęborska - Łeba", Starostwo Powiatowe w Lęborku oraz Zarząd Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych we współpracy z urzędami gminnymi w Nowej Wsi Lęborskiej i Wicku, ośrodkami kultury z Główczyc i Nowej Wsi Lęb., Słowińskim Parkiem Narodowym oraz firmą FAMILYday Marzena Reclaf. 

Na odcinku około 50 km – w ramach tzw. czynu społecznego – brzegi Łeby porządkowało blisko 150 osób – w większości członków Polskiego Związku Wędkarskiego Koło "Pstrąg" z Nowej Wsi Lęborskiej, strażaków z jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy Nowa Wieś Lęborska oraz Wicko, uczniów Zespołu Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu z Lęborka, jak również podmiotów z gminy Główczyce. Ponadto, w ramach akcji, wędkarze z PZW Koło "Lębork-KPP" czyścili brzegi Jeziora Lubowidzkiego. 

Wszystkie zebrane nieczystości firma REMONDIS Sp. z o.o. Oddział Lębork przewiozła na teren Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Czarnówku. Pojazd do transportu nieczystości użyczyły również Gminne Usługi Komunalne z Wicka. 

Finał tegorocznej edycji, ze względu na obostrzenia związane z panującą pandemią, miał skromniejszy charakter – w symbolicznym podziękowaniu za wykonaną pracę, na terenie rekreacyjnym tzw. Starego Basenu w Lęborku, uczestnicy czyszczenia rzeki spożyli posiłek regeneracyjny w postaci pieczonej kiełbaski.

Podziękowania należą się Zarządowi Powiatu Lęborskiego za udzielenie dotacji, bez której przeprowadzenie akcji nie byłoby możliwe.

 

Lębork
Cewice
Łeba
Wicko
Nowa Wieś Lęborska
Lębork powiat
Potęgowo