• Lębork

    Lębork

  • Łeba

    Łeba

III Plener Rzeźbiarski w Poraju - przebieg

Do 28 wzrosła liczba rzeźb tworzących Przypałacową Galerię Rzeźb w Poraju. 5 najnowszych powstało w trakcie III Pleneru Rzeźbiarskiego, który odbył się na terenie porajskiej galerii. Przedsięwzięcie zorganizowała LOT Ziemia Lęborska we współpracy z Powiatem Lęborskim, Gminą Wicko oraz Gospodarstwem Agroturystycznym Pałac w Poraju. Plener został sfinansowany z budżetu Powiatu Lęborskiego w ramach I Otwartego Konkursu Ofert na realizację zadania publicznego w 2012 roku.
Zaproszenie do udziału w przedsięwzięciu przyjęło trzech profesjonalnych twórców, profesorów wykładających na uczelniach o profilu artystycznym: Mariusz Białecki z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Christos Mandzios z wrocławskiej ASP oraz Jan Tutaj z krakowskiej. Artyści wkomponowali rzeźby w otaczającą je przestrzeń. Mandzios z uszkodzonych pni stworzył cykl PO-WIATROŁOMIE*, Białecki swoje dzieło (Wyporność) umieścił w wodach stawu, zaś Tutaj Wznoszeniu nadał formę tożsamą z pobliskimi pochylonymi drzewami.
Podsumowaniem pleneru był wernisaż, podczas którego zostały zaprezentowane nowo powstałe prace. Uroczystość miała charakter imprezy otwartej. Przybyły na nią głównie osoby zainteresowane przestrzenią sztuki wysokiej, w szczególności rzeźbą.
Podziękowania za pomoc przy organizacji przedsięwzięcia należą się prywatnym przedsiębiorcom: panu Wacławowi Pietrusewiczowi oraz panu Bogusławowi Wrześniowi.

*pisownia tytułów rzeźb oraz cykli w oryginale, zgodna z koncepcją twórców

Lębork
Cewice
Łeba
Wicko
Nowa Wieś Lęborska
Lębork powiat
Potęgowo